«Поясніть, будь ласка, що таке ротавірусна інфекція і як від неї уберегтися? Софія, м. Хмельницький».
Ротавірусна інфекція — одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Здебільшого виникає холодної пори року, переважно з листопада до квітня. Ротавірус у всьому світі є найбільш поширеною причиною діареї в дітей віком від 6 місяців до 4–5 років.

Щоправда, захворіти можуть і дорослі. У них захворювання зазвичай протікає в легкій формі з менш вираженими симптомами. Крім того, це захворювання може мати епідемічний характер.
Інкубаційний період триває до 5 діб (у середньому — 2–3 доби).
Найчастіше передавання відбувається контактно-побутовим шляхом — під час контакту з поверхнями чи предметами, що могли бути забруднені фекаліями, як-то іграшки, меблі, одяг, підлога, або під час вживання в їжу інфікованих харчових продуктів.
Хоча фекально-оральний шлях передачі є найпоширенішим, інфікуватися ротавірусом можна також при будь-якому контакті з хворою людиною, наприклад, під час чхання або контакту з дверними ручками чи іграшками, яких торкався хворий.
Симптоми захворювання: різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Діарея може тривати від 5 до 7 днів.
Також захворювання може проявлятися як ГРВІ: нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні, попри те, що це виключно кишкова інфекція й не має жодного стосунку до вірусів респіраторної групи.
Лікування гострої ротавірусної інфекції є неспецифічним і передбачає насамперед боротьбу зі зневодненням. Щоб уникнути зневоднення організму, хворим рекомендується пити воду, а краще сольові розчини невеликими порціями не більше 50 мл кожні пів години.
Їжу необхідно вживати невеликими порціями, щоби не спровокувати напад блювоти. Не можна вживати в їжу молочні продукти, оскільки вони є сприйнятливим середовищем для поширення хвороботворних бактерій. Уникайте солодкої або жирної їжі, а також солодких соків, оскільки вони можуть посилити діарею.
В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих. Тобто вакцинуватися можна власним коштом.
Усі дози ротавірусної вакцини діти повинні отримати до того, як їм виповниться 8 місяців. Вакцини для дітей старшого віку та дорослих немає.
Неспецифічна профілактика полягає в дотриманні правил особистої гігієни (миття рук після відвідування туалету та громадських місць, перед їжею), а також правил обробки їжі та води.
Овочі та фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом. Для пиття та приготування їжі варто використовувати тільки кип’ячену воду. Особливу увагу потрібно приділяти якості молочної продукції: не можна вживати продукти сумнівного походження і з вичерпаним терміном придатності.
Якщо ротавірусну інфекцію вже виявили, то люди, які доглядають за хворими, повинні після миття рук додатково обробляти їх антисептиком.
Забруднені іграшки та поверхні необхідно мити мийним засобом, а обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус та попереджає його подальше передавання.