Скульптура з мармуру Лаури Пшездецької з ангелом у Кам’янці-Подільському.

На Хмельниччині про сім’ю пана Карла Пшездецького, маєток якого донині зберігся у Чорному Острові, напевно, чув кожен. А легенди про причину загибелі його 21-річної доньки Лаури, яка начебто впала з коня і зламала хребет, і донині цікавлять багатьох. Адже насправді версій її смерті є кілька, серед них і утоплення в Адріатичному морі, туберкульоз кісток, а також суїцид через нещасливе кохання до прийомного сина своєї тітки.

Унікальна архітектурна пам’ятка – розкішний палац у стилі англійської неоготики, розташований на Старокостянтинівщині в селі Новоселиця. Його фасад прикрашений аркадним під’їздом для карет, а над ним споруджена тераса для відпочинку. Побудовано палац близько 1820 року за кошти Людовіка Гіжицького.

Цікавий проєкт із дослідження давніх цвинтарів стартував восени минулого року на Городоччині і завдяки йому ми змогли дізнатися про неймовірні історії, які варті того, щоб про них згадували наступні покоління.

Уже, мабуть, не знайдеться подолянина, котрий не чув би про Палац князів Санґушків у Ізяславі. Він велично постав, як частина архітектурного комплексу, на обширі Новозаславського замку (нині місто Ізяслав), що ефектно розкинувся на мисі при впаданні річки Понори до річки Горині. Розкішний палац збудовано протягом 1754-1770 років за ініціативи вдови по князю Павлу Карлу Санґушку Барбари Санґушкової.

Сьогодні, проходячи повз сучасний відреставрований Хмельницький академічний театр ляльок, який знаходиться на вулиці Проскурівській, 46, навряд чи здогадаєшся, що колись у цій будівлі проживала знана й заможна в Проскурові сім’я. На центральній вулиці міста стоїть надзвичайно ошатна й величава будівля, особливої помпезності якій додають колони й балкон на центральному фасаді. Основні архітектурні рішення за роки зазнали змін, і нині маємо можливість побачити на світлинах екстер’єри сучасного будинку та старого. Отож перенесемося назад, в минуле…