У цивілізованого світу нема жодних сумнівів щодо того, хто винен у розв’язанні війни в Україні. Проте, щоб притягти винних до відповідальності, мають діяти юридичні важелі. Різні установи вже почали збирати докази воєнних злочинів росії в Україні, щоб у подальшому використати їх у суді. Згідно зі звітами організації Presute Russian War Crimes, на звільнених територіях, що були раніше окуповані російськими військами, було виявлено не менше 39 000 порушень Женевської конвенції. Як саме відбувається збір доказів військових злочинів росіян і хто допомагає в цьому Україні – дізнавався Центр громадського моніторингу і контролю.

Що підпадає під поняття «воєнний злочин»

 Воєнні злочини – це свідоме, грубе, порушення законів та звичаїв війни, за що винуватці (учасники бойових дій та особи, які віддають їм накази) несуть кримінальну відповідальність, визначену рішенням міжнародних воєнних трибуналів. За скоєння воєнних злочинів передбачено кримінальну відповідальність на національному та міжнародному рівні.

Міжнародним судовим органом, який розглядає справи щодо притягнення осіб за вчинення воєнних злочинів, є Міжнародний кримінальний суд (МКС), розташований у Гаазі. Росія не ратифікувала Римський статут, отже може не співпрацювати з МКС. Однак це підвищує вірогідність створення спеціального трибуналу для розслідування злочинів Росії проти України.

Історії відомі приклади  створення трибуналів: Нюрнберзького, Токійського, а також проти колишньої Югославії та Руанди. Враховуючи підтримку Резолюції ООН про засудження війни Росії проти України 141 країною світу, шанси притягнути винних до відповідальності високі. Особу, яка вчинила воєнний злочин, можна притягнути до відповідальності будь-коли, незалежно від того, скільки часу минуло з моменту вчинення злочину.

 Розслідування ООН

 Експерти ООН, які увійшли до складу Комісії з розслідування злочинів в Україні, дійшли висновку, що під час широкомасштабного вторгнення росії в Україну були скоєні воєнні злочини, включаючи бомбардування цивільних районів, численні розстріли, тортури та сексуальне насильство.

Ерік Моуз, голова Комісії з розслідування злочинів в Україні, на засіданні Ради ООН з прав людини в Женеві наприкінці вересня сказав, що його експерти з комісії отримали та задокументували «достовірні заяви щодо багатьох інших випадків страт». У висновку комісії цитуються свідчення колишніх ув'язнених, які утримувалися в російських слідчих ізоляторах. У них йдеться про побиття, ураження електричним струмом і примусове роздягання. Комісія також висловила серйозну стурбованість щодо розстрілів у Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській областях, які раніше були окуповані російськими військами. Моуз зазначив, що були виявленні випадки вчинення російськими військовими гендерних і сексуальних злочинів проти людей віком від 4 до 82 років. «Ми були вражені великою кількістю страт у районах, які ми відвідали. Зараз комісія розслідує такі випадки смерті в 16 містах і селищах», – додав Ерік Моуз.

 Допомога держав

 На конференції Ukraine Accountability Conference в Гаазі була створена група держав, яка буде надавати Україні допомогу в розслідуванні воєнних злочинів росії. За інформацією Офіса генерального прокурора України, політичну декларацію про співпрацю в розслідуванні воєнних злочинів, скоєних росією на українській території, підписали 45 країн, які взяли участь у конференції.

«Група діалогу, заснована на цьому заході, повинна об'єднати національні, європейські та міжнародні ініціативи для документування та правосуддя для міжнародних злочинів. Робота групи з підтримки України буде управлятися офісом генерального прокурора» - сказано в повідомленні Генпрокуратури.

Окремі держави також почали надавати допомогу Україні. Так, влада Німеччини виділить додатково один мільйон євро Міжнародному кримінальному суду для розслідування військових злочинів в Україні, а також направить своїх експертів до України. Українські судмедексперти отримають для судово-медичної експертизи з Німеччини необхідний матеріал.

Люксембург передав Україні тридцять 3D-сканерів, які уже на шляху до Києва. З ними можуть почати працювати українські фахівці уже з цього тижня, повідомила заступниця директора з наукової роботи Київського НДІ судових експертиз Міністерства юстиції України Наталя Нестор під час брифінгу у Медіацентрі Україна. За її словами, ці сканери значно пришвидшать роботу експертів. Вони мають багатоцільове призначення, серед іншого, їх можуть використовувати як для реконструкції подій, так і для фіксації травм загиблих.

 Як можна допомогти зі збором доказів

 Зазвичай, збиранням фактів про воєнні злочини в Україні займаються фахівці Офісу Генерального прокурора, але кожен українець може долучитися до цієї справи. Доказами можуть служити фото або відео загиблих/поранених мирних жителів, слідів катування цивільних, наслідків обстрілів цивільних об’єктів житлових будинків, лікарень, зруйнованих мостів, газопроводів, воронки від вибухів, уламки ракет, залишену вибухівку, момент переодягання військових РФ у форму ЗСУ, момент пограбування або наслідки мародерства, обстріли медичних машин і гуманітарної допомоги, насилля щодо медпрацівників, відмова у доступі до медичної допомоги тощо. Також це можуть бути усні чи письмові свідчення потерпілих, залишені військовими РФ документи.

Зібрану інформацію можна передати, зокрема, на сайт Warcrimes,  через Viber- та Telegram-бот Tribunal.ua або ж надіслати її безпосередньо на електронну пошту головному прокурору Міжнародного кримінального суду Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (листи приймаються в тому числі українською мовою).

«Ніхто не сумнівається в тому, що путіна і всіх військових злочинців в кінці кінців очікує військовий трибунал. Саме документування цих злочинів, грамотне документування, саме в тому вигляді, щоб їх можна було представити міжнародним судовим інстанціям і щоб ці докази не викликали ніяких запитань, і є нашою здачею»,— сказав заступник Міністра юстиції України Андрій Гайченко під час брифінгу у Медіацентрі Україна.