Memorial sculpture marks Scottish fishing industry’s Black Friday.

14 жовтня 1881 року буря завдала нищівного удару по південному узбережжю Шотландії. Сильний вітер перекинув рибальські човни. У результаті 189 чоловіків потонули. 129 з них були із села Еймут. Лише човен Аріель Газель дивом врятувався. Країною прокотилася хвиля руху солідарності з родинами, які втратили своїх близьких. Їм у допомогу зібрали 45 тисяч фунтів. Жителі села Еймут досі називають катастрофу «Чорною п’ятницею».

Поточний рік став найгіршим для вітчизняних виробників молока та молочної продукції. Рекордне скорочення поголів’я корів, падіння експорту молокопродуктів, стрімке зростання цін на «молочку» в магазинах і агресивна експансія імпорту – основні тенденції 2019 року.

З першого жовтня 2019 року розпочалася монетизація пільг — відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 373 від 17 квітня 2019 року “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг”. Про те, як триває цей процес, ведемо розмову з начальником відділу пільг управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради Тетяною ФЕДОСЄЄВОЮ.

Щодня до неї сотні запитань: коли буде субсидія, чи є в лісі опеньки, яка завтра погода, що нового в районі, області та Україні?.. Мусить відповідати, а отже – знати все це. Завжди чимало прохань: від заповнити платіжку на комуналку, відправити телеграму до принести олії. Виконує. І робить усе це люб’язно, привітно та щиро, бо роботу свою дуже любить. А як уже люблять її, свою листоношу, в Чемерівцях – Євгенію Іванівну Хамрик!

Старенький срібний Doxa, 1905 року випуску, він досі безперебійно йде, з кожною секундою віддаляючи від пекельного того страхіття, що довелося пережити всій родині репресованого «куркуля». Казимир Флоріанович Ружицький з Бережанки (тоді Війтовець Чорноострівського району Кам’янець-Подільського повіту) встиг фатального  30 грудня 1937-го, як везли його до в’язниці, віддати годинник своїй сестрі (впросився, аби на хвильку до неї пустили попрощатися).

Кажуть, хто забуває добро, той втрачає людську сутність, і душа того черствіє. Натомість, приклад великої вдячності людям, котрі йдуть назустріч і простягають руку допомоги, одностайно виявили жителі сіл Бокиївка та Медведівка у Волочиському районі.

Відповідно до указу Президента України Володимира Зеленського, головою Хмельницької обласної державної адміністрації призначено Дмитра Габінета. Нового керівника, члена президентської команди представив перший заступник керівника Офісу Президента Сергій Трофімов. Він вручив керманичу облдержадміністрації службове посвідчення та побажав успішної роботи на новій посаді.

вручив перед початком розширеного засідання колегії новопризначений голова облдержадміністрації Дмитро Габінет.

Чи то роблять, а вже потім думають, чи, може, як в отій пісні, – «дуже голову надуло», але вервечка скандалів, пов’язаних з нашими «слугами», стає все переконливішим доказом: щось з ними не те.

До рідного Михнова, на нашу Ізяславщину, назавжди повертається Богдан ШАЦЬКИЙ. Молодий, перспективний, якому ще б жити і жити, з коханою дружиною Христиною тішитися народженням дітей, примножувати славу України своїми здобутками, мудрістю, мужністю, героїзмом, порядністю і непідробною справжністю. Та проклята війна підступно розпорядилася по-іншому.

Початок цієї історії, в центрі якої опинилися невеличкі села Цикова та Карачківці на Чемеровеччині, сягає у 2016 рік, коли утворювалися об’єднані територіальні громади. Саме тоді переважна більшість жителів цих сіл не забажала, як кажуть, пливти за течією і навідріз відмовилася приєднуватися до громади з центром у Чемерівцях. Категорично відхилили й пропозицію стати частинкою іншої громади, створення якої планувалося на той час у цьому ж районі. Зібрали підписи чи не з кожної оселі, провели й загальні збори, де заявили, що своє майбутнє бачать у складі Гуменецької територіальної громади сусіднього Кам’янець-Подільського району. Були чіткі пояснення цьому рішенню. Цикова та Карачківці розташовані на краю Чемеровецького району, щоб добратися до селища, треба здолати 49 кілометрів, тоді як до Гуменець – 19. Переваги об’єднання з Гуменецькою громадою бачили і в тому, що вона вже на той час зарекомендувала себе як самодостатня та успішна. Союз із слабшими селами, що пропонувався як альтернатива, на думку циківчан, не обіцяв нічого доброго.

Мені довго не давало спокою оголошення, прочитане якось у нашій газеті. Його текст – у заголовку. Тижнів два чи й більше воно постійно крутилося в моїй голові. І я таки не втрималася, подзвонила за номером. Мені сказали, що корову вже продали. Дуже сподіваються, що в хороші руки. І господині тієї корови вдома вже теж немає – поїхала на заробітки до Польщі. «Залишилася вдома я, її свекруха, – додала співрозмовниця і заплакала. – Син теж поїхав на роботу, тільки в Чехію. Онуки вчаться в університетах у Києві. А мене, стару, тут залишили...»

Глядацька зала  Будинку культури у Проскурівці Ярмолинецького району давно не чула таких бурхливих оплесків, як на цьогорічний День врожаю.  Місцева самодіяльність Солобковецької ОТГ давала концерт не гірший, аніж заїжджі столичні артисти. Прохолодне приміщення враз наповнилось теплом усмішок, гарячих оплесків – Державне підприємство дослідницьке господарство «Проскурівка»  вшановувало своїх працівників.

Не секрет, що за останні чотири роки лави Збройних сил України значно збільшилися військовослужбовцями за контрактом. Відтак гостро зросла проблема забезпечення їх житлом. Не оминула вона й армійців з міста над Смотричем.

За ніч вона прочитує «Отче наш…» до п’ятдесяти разів, бо відпочиває кам’янчанка Клавдія Щербань не більше трьох годин на добу. Її ж син, двадцятишестирічний Ігор, не прокидається ось уже третій рік, впавши в кому в березні 2017-го.

Життєвій енергії Таміли Ткачук можна позаздрити. Адже жінка зранку із рідного Тихомеля добирається велосипедом у Ямпіль. Вона, техпрацівниця, старається, аби Будинок культури сяяв чистотою. Узялася й за ремонт приміщення. Фарбувала, білила, тому нині воно радує свіжістю й затишком. А ще співає у вокальному гурті «Перлина», намагається не пропускати репетицій, готуючи концертну програму.

Нещодавно в Антонінах Красилівського району на престольний празник в храмі Святої Великомучениці Параскеви П’ятниці відбулося святкове богослужіння, в якому взяли участь десять священнослужителів Красилівського та Хмельницького районів.

Триповерхова будівля Красилівського НВК «Гімназія та ЗОШ І ступеня», що на вул. Центральна, 38-а, була побудована ще у 1988 році. Вона розрахована майже на тисячу учнів. Але протягом останніх трьох років ситуація в навчальному закладі стала жахливою. Уся покрівля почала протікати, і це зробило третій поверх навчального закладу непридатним для використання. Місцевий відділ освіти проводив локальні ремонти своїми силами, однак вирішити проблему масштабно не вдавалося.

Про те, як у нас за 30 років «реформували» промисловість, неможливо говорити без відчуття сорому і розпачу. Загинули тисячі високотехнологічних підприємств.
Хмельниччина, як крапля води, віддзеркалює цей процес. Із виробника електроніки, приладів та машин поступово перетворилася на постачальника сільськогосподарської продукції і товарів першого переділу з низькою доданою вартістю.

Минуло півроку після виборів президента, понад 120 днів працює новий парламент. Але до базисних проблем розвитку держави справи не доходять. Безумовно, це економіка. На жаль, Україна за бідністю вже нижче Молдови — ВВП на душу населення складає 2096 доларів. Набула актуальності загальносуспільна проблема від’їзду за кордон працездатного населення. Сьогодні вона на порядку денному № 1. Ні уряд, ні Верховна Рада з цього приводу нічого не пропонують. Та голову в піску постійно тримати неможливо. На прохідних наших заводів, як кажуть, немає черг. Люди віком до 40 років шукають своє щастя за кордоном. Їм, а особливо молоді, потрібні сучасні робочі місця і зарплата та мотивація, впевненість у майбутньому. Держава повинна чітко визначити політику щодо зайнятості, створення нових робочих місць, підтримки молодих сімей. Має бути План дій щодо призупинення від’їзду українців за кордон.

Голова Хмельницької ОДА Дмитро Габінет повідомив, що в області стартує програма, згідно з якою голови районних державних адміністрацій області будуть набиратися за допомогою проекту LIFT.

Якою має бути формула досягнення миру, чи можливо подолати ненависть і як це зробити – в інтерв’ю Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава.

Завершено розгляд справи за позовом правозахисника Станіслава Батрина до Кабінету міністрів України щодо прожиткового мінімуму на 2019 рік. Про це інформує прес-служба Окружного адміністративного суду  міста Києва (http://oask.gov.ua/node/4229).

Слідчі теруправління Державного бюро розслідувань, розташованого у Хмельницькому, припинили роботу нелегального каналу збуту сурогату.

На етапі двох епох – останні десятиліття ХХ і на початку ХХІ століть  в українській історіографії з’явилися і продовжують з’являтися  чимало наукових праць, у яких переконливо доводиться, що чинна радянська система, компартійна структура та існуючий тоталітарний режим уже з найперших днів свого існування широко і наполегливо здійснювали політику масової русифікації національних меншин, зокрема українців, незалежно від місця їхнього проживання – чи то на території самої України, чи  в інших регіонах тодішнього СРСР. Як наслідок, українське населення позбавлялося можливостей спілкуватися рідною українською мовою, втрачалися національні традиції, занепадали українська культура і мистецтво. 

Нині, напевне, немає людини, яка б не знала, що таке комп’ютер, мобільний телефон і флешка. Ці носії інформацію не виробляють, а лише зберігають або доносять, тому й звуться інформаційними. Здається, ще трішки і безпосереднє спілкування між людьми назавжди заміниться на електронне, але ж – ні. Час минає, а людям потрібне живе слово, турбота, особливо пенсіонерам, особливо на селі. Робота працівників пошти, а найперше – листонош, завжди містила в собі соціальну складову, бо для багатьох вони підтримують зв'язок не лише із зовнішнім світом – а й з аптекою, магазином, намотуючи десятки кілометрів доріг у спеку та негоду, аби не завмерло життя на селі.

Коли б ви запитали Таїсію Тодосівну та Євгена Михайловича Лисаків із села Соломна Волочиського району, в чому секрет їхнього довгого подружнього життя, то почули би, що прагнення дорожити одне одним, вміння поступатися та уникати суперечок і зробить вашу сім’ю міцною.

Гібридна війна минулого тижня нагадала про себе і тим, хто, сидячи на дивані перед телевізором, від неї втомився, і тим, хто невтомно відстоює незалежність України чи то зі зброєю в руках, чи, допомагаючи на волонтерських засадах, нашим бійцям на передовій. Нагадала найтрагічнішим чином: від поранень, отриманих внаслідок вибуху міни біля Новотроїцького, помер командир 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади полковник Євген Коростельов.

День працівника сільського господарства — одне з найшанованіших свят на Хмельниччині.

Нам є чим пишатися. Дуже ймовірно, що ужинок аграріїв нинішнього року складе чотири мільйони тонн. Вони вже мають у своєму активі 3,8 мільйона тонн зерна при середній урожайності 70 центнерів з гектара. За врожайністю ранніх зернових — Хмельниччина на першому місці в Україні.

Перед початком розмови голова об’єднаної територіальної громади Василь Кордонець влаштував екскурсію Ямполем, аби ми мали уяву про це селище із 500-річною історією на берегах Горині, обабіч жвавої траси Кременець — Біла Церква. Тут, дійсно, є дуже багато гарного й оригінального: Меморіал слави, власний музей. Тамтешні вулиці широкі, а чимало будинків вирізняються своєрідною архітектурою.

Дунаєвецька міська громада — одна з найбільших в Україні, що постійно розвивається в економічній та соціальній сфері.

З кожним днем не лише районний центр, але й кожне із сіл, а їх у громаді п’ятдесят, кращає та оновлюється. І це тішить жителів, які на собі відчули переваги об’єднання. Адже за кілька років існування їхньої громади тут сталося чимало позитивних змін, про які не без гордості розповідає її очільниця Веліна Заяць.

Міністерство культури, молоді та спорту України у співпраці з гуртом ТНМК випустили анімаційний ролик “Історія України за 5 хвилин”.

Відсьогодні набрав чинності Закон України № 224-ІХ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності  за порушення правил перевезення дітей».

У рейтингу прозорості 50-ти найбільших міст України найвищу кількість балів отримали Хмельницький, Вінниця і Сєвєродонецьк.

Коли зустрічаєш людей, які не стоять на місці, а самі, та ще й з командою, щодень, з року в рік продукують реальний результат, мимоволі замислюєшся, — може, й не все так погано в нашому домі?

Подія сталася ввечері 13 листопада на території військової частини 59-ї окремої мотопіхотної бригади, що дислокується в  Гайсині. Згоріло близько 1100 кевларових шоломів, 800 бронежилетів, 1500 спальних мішків, 100 польових наметів, понад 1000 одиниць польової форми та 1400 костюмів захисту від води та інше.

Відсьогодні якісні медичні послуги стали доступними і для жителів Слобідсько-Кульчієвецької об’єднаної територіальної громади. 14 листопада в с. Шутнівці відбулося урочисте відкриття амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

«Там, де важко, дуже потрібна молитва». Так відповідає отець Володимир, настоятель храму в селі Івахнівці та Кутківці на Чемеровеччині, коли запитую, що кличе його та інших священнослужителів на неспокійний схід, територію біди, страждань, сум’яття. У травні 2014-го на чолі з митрополитом Хмельницьким і Кам’янець-Подільським Антонієм (Махотою) вони вперше вирушили до українських прикордонників, які несли службу неподалік анексованого Криму. А потім були чергові поїздки — на Донеччину, Луганщину, зокрема й у пункти, що називають «гарячими точками».

Найбільше багатство кожної країни – це  її народ, а найбільша його цінність –  діти. Кожна дитина – це наш найдорожчий скарб, наша радість і майбутнє. Саме в дітях  ми хочемо бачити здійснення своїх мрій   і сподівань. Прагнемо, щоб вони росли  здоровими та радісними, прославляючи  свій рідний край, піклуємося про них і допомагаємо твердо стати на ноги. 

Заслужено звання «заслужених» отримали нарешті відомі композитори, співаки брати Гжегожевські, які своїми пісенними шедеврами ось уже більше чотирьох десятків літ звеличують Україну, рідне Поділля, людей праці. За плечима в них чимало перемог у престижних конкурсах і фестивалях, а грамот і нагород не злічити. Їхні пісні полюбилися і старшому поколінню, й молоді. Народне визнання, словом, отримали дзеркальні самородки вже давно.

Громадська організація  «Епіцентр – дітям»  та  Фонд «Реал Мадрид» відкрили соціально-спортивну школу Фонду в Хмельницькій області.

Із настанням пізньої осені у нас побільшало ваших листів, шановні читачі. Ця пора року дає змогу трударям більше відпочивати, зайнятися справами до душі, в тому числі, й поспілкуватися на сторінках нашої газети.

17 листопада професійне свято відзначають працівники українського аграрного сектору. Завдяки їхнім зусиллям щороку сільське господарство розвивається дедалі стрімкіше та виступає справжнім драйвером економіки країни. Підтримка таких високих темпів вимагає від агрокомпаній постійного пошуку нових шляхів для вдосконалення. Ми бачимо, що Україна впевнено розвивається від суто аграрної до агротехнологічної країни. А цей процес вимагає додаткових інвестицій та фінансування. Креді Агріколь — іноземний банк, який вже 26 років присутній в Україні та приділяє особливу увагу співпраці з агробізнесом. З нагоди свята ми поспілкувалися з Олександром Кучманом, виконуючим обов’язки керуючого регіонального відділення Креді Агріколь Банку в Хмельницькому. Читайте далі про останні тренди на аграрному ринку, підхід банку до обслуговування агрокомпаній та банківські продукти для агробізнесу.

Ще не встигли вщухнути оплески після амбіційної заяви Прем’єр-міністра Олексія Гончарука про те, що за 5 років рівень ВВП в Україні зросте на 40 відсотків, як почалося корегування. З’ясувалося, що такий стрімкий поступ почнеться не в 2019-му, а тільки у 2020-му. І то лише на 3,3 відсотка. За логікою у наступні три роки показнику ВВП нічого не залишається, як досягнути нечуваних у світі 7-8 відсотків річних.

Скажу відверто, отримавши цього листа й прочитавши, довго не могла оговтатися — дванадцять сторінок суцільного болю, списаних рясно, клітинка в клітинку, було геть не просто пережити разом із авторкою. А довелося…
Галина Володимирівна Кулик, наша читачка, проживає в Ярмолинцях. Вона — дитина війни, вже давно на пенсії, проте доля розпорядилася так, що з усіх рідних, які мали б їй постійно допомагати, підтримути, бо вона дуже хвора й немічна, був лише улюблений котик… І йому, фактично, й присвячені всі ці дванадцять аркушів.

У цьому упевнена Любов Граділь. Та й її чоловік Микола погоджується з дружиною. Вони вважають себе щасливими, адже Бог послав їм трьох доньок та двох синів. Окрім того, ще й діти — їхня радість і гордість.

Михайло Драпатий, директор ТОВ «Оболонь-Агро», вправно кермуючи своїм авто, встигає відповідати на численні телефонні дзвінки з мобільного. І на розмову зі мною в кабінеті не має часу, тому спілкуємося дорогою між об’єктами сільськогосподарської компанії.

Внаслідок страшного ДТП, яке сталося 19 жовтня в Хмельницькому, загинула одинадцятирічна Софія Чорнобай. Ця моторошна й одночасно, на жаль, доволі буденна ситуація на наших автошляхах, переростає в грандіозний скандал і критично важливий екзамен на професійну придатність місцевих силових органів.

Про все це йдеться у випуску «Військового телебачення України».

У кримінальному провадженні за фактом закупівлі неякісного речового майна за завищеною ціною для Збройних Сил України, зокрема бронежилетів 1-4 класів захисту, які не відповідають технічним умовам, 5 високопосадовцям Міністерства оборони України повідомлено про підозри:

«Доброго осіннього дня, шановні журналісти «Подільських вістей»! Пише до вас постійна читачка та віддана шанувальниця улюбленої газети. Звичайно, передати словами, як нині живеться пенсіонерові – на межі відчаю – можна говорити лише з болем і сумом. Погляньте, які ціни на харчі, яка вартість комунальних послуг, а про ліки й лікування в медичних закладах – взагалі треба мовчати. Наша країна – це держава сильних контрастів – одні мають все, а інші – виживають. Ніхто не боїться сьогодні – ні Бога, ні чорта.
Може, хоч наші народні обранці тепер так не нахабнітимуть і ставитимуться до своєї роботи відповідальніше через введення штрафів. Розкажіть про це детальніше.
З великою шаною Любов Мелентівна, Красилівський район».

Так, мова про наш Хмельницький, який за останні роки став надзвичайно гарним та комфортним містом. Велика заслуга в цьому, звичайно, нашого міського голови — Олександра Симчишина. Думаємо, висловимо думку переважної більшості хмельничан, що нам з міським головою справді пощастило. Наше місто посіло другу сходинку в рейтингу найпривабливіших міст в Україні за версією журналу “Фокус”, а Олександра Сергійовича визнали як одного з кращих міських голів у телепередачі “Інспектор Фреймут”.

«В лікарні мені сказали, що у мене густа жовч. Які лікарські рослини мені допоможуть?»
Ніна, село Зелена, Красилівський район.
Вам допоможе цмин пісковий. Для цього в склянці окропу настояти 10 хв столову ложку суцвіть цмину. Процідити і пити по ¼ склянки 4 рази на день за півгодини до їди.

Якось під час розмови з головою  Городоцької міської об’єднаної територіальної громади, що у Хмельницькій області, Василем Підлісним,  я запитала: чи не обділяє центр увагою населені пункти, які приєдналися до нього? А він натомість порадив поговорити з виконуючими обов’язки старост  округів і від них   почути відповідь. Поговорила. Поки що не зі всіма, бо їх в ОТГ аж сімнадцять.  Що розказали  –  пропоную вашій увазі.

Він терпить страшний біль і з усіх сил намагається приховувати його за усмішкою. Аби мама, яка так відчуває його і «ловить» кожну мімічну складку на обличчі, «читає» по очах, не запідозрила цього. Бо мамині сльози обпікають і його серце, від чого воно так  стискається.

Збірна України перемогою завершила чемпіонат Європи з важкої атлетики.

Відколи знаю Володимира Карвасарного, митець тяжіє до символів та знаків. За езотеричною традицією, вони перебувають у світі вогняному. Там народжують числа та смисли, які правлять Всесвітом. Така їхня магічна сила...

...

26 вересня минуло 30 років, як Наталія Боднар працює на пошті. Молода дівчина одразу після закінчення школи, заочно вступивши до Кам’янець-Подільської аграрної академії на спеціальність бухгалтерський облік і аудит, влаштувалася на пошту. Тимчасово. От-таки беззаперечна істина, що немає нічого постійнішого за тимчасове. «Цю роботу просто потрібно дуже любити», – посміхається нині начальник Чемеровецького поштового відділення.

Вперше в обласному центрі відбувся молодіжний обласний конкурс пісні і танцю «Стожари – суперзірка». За словами організатора і, так би мовити, «локомотива» цього дійства Олександра Бобровнікова, головна мета конкурсу –  віднайти та об’єднати нові творчі сили області,  а це ті виконавці і танцювальні колективи, які поки що не мають широкого визнання серед подолян, аби гучно заявити про себе на широкий загал. 

Після семи місяців перебування на передовій до Старокостянтинова повернулася група військовослужбовців бригади тактичної авіації імені Петра Франка. У складі одного з батальйонів морської піхоти авіатори утримували позиції неподалік Гранітного на Донеччині.

Нещодавно на центральному майдані Старої Синяви відбулося вручення старосинявським рятувальникам форменого одягу від посольства Республіки Польща  в рамках європейського проекту щодо формування добровільних пожежних команд. Загальна вартість комплектів становить більше ста тисяч гривень.

Будують її у Солобківцях, що на Ярмолинеччині. Уже завезли техніку, підготували майданчик — колишнє пасовище за межами населеного пункту площею 20 гектарів. Потужність СЕС має бути 12 МВт.

Чомусь ніяк не йде з голови оте дійство двотижневої давності. Точніше, не дійство, а вистава. Ні-ні, не вистава, а шоу, чергове шоу, учасниками якого всі ми мимоволі стали. Цього разу це було поліграф-шоу. І після усіх перипетій так і незрозумілим залишилося, яку ж законну силу мають результати перевірки на детекторі брехні, яку проходили деякі депутати від партії «Слуга народу», коли їх звинуватили в отриманні хабара в сумі 30 тисяч доларів. Авжеж, суть уже забулася. А ось прикре відчуття того, що тебе змусили брати участь у «масовці», залишилося.

Чи знаєте ви, що матрац потрібно пилососити раз на два тижні? А штори та подушки прати раз на три місяці? Деякі предмети, як от зубну щітку, взагалі треба викидати через 3-6 місяців, натомість купуючи нові. Неприємні бактерії, які називаються стрептококами, можуть жити в щетині або на губці, а також викликати такі захворювання, як запалення горла, скарлатину та імпетиго. Перегляньте цю зручну інфографіку, яку підготували експерти компанії Mattress Online для The Daily Mail.

Крім традиційних субот та неділь, додадуться державні свята, повідомляє УНІАН.

— Птахам, які залишилися у нас зимувати, не страшний холод. Їхнє пір’я на зиму ущільнюється, тримає високу температуру тіла. Але коли випаде сніг і льодова кірка вкриє дерева, їм ніде буде знайти поживу, — каже львівський орнітолог Андрій Бокотей, 45 років. — Харчуються здебільшого личинками з-під кори дерев та опалого листя. Великі птахи без їжі можуть протриматися два-три тижні, а от малим важко. Синиці від голоду гинуть через кілька годин. Мусять їсти часто, бо в них дуже швидкий обмін речовин.

Село водночас і радість, і біль України. Радість – бо це наша першооснова, хребет нації. Саме з села ми всі, або наші батьки, вийшли. Воно залишається малою Батьківщиною, з якою пов’язані незримою пуповиною. А біль?.. Викликає тривогу і сум його поступовий занепад, знелюднення, спричинене масовим виїздом молоді в міста або, що ще гірше, за кордон на заробітки. Така ж доля спіткала мальовниче село Нефедівці Староушицької територіальної громади.

Навіть за умови, що листоноші працюють не щодня, проте кілька днів ходіння по селах: від хати до хати із сумкою вагою понад двадцять кілограмів, пішки по бездоріжжю, у спеку чи в мороз, погодьтеся — труд занадто тяжкий.
Та хто на це зважає?.. Більше того, їх хочуть позбавити навіть того мізерного заробітку, що мають. Адже у країні спостерігається тенденція до закриття поштових відділень, а це, звісно, призведе до масових скорочень їх працівників. Може, то лише чутки, але сільчани стривожені. Кажуть, що не уявляють свого життя без пошти. А поштові працівники взагалі у розпачі. Вони не можуть второпати: як так, що можновладці, які закривають очі на мільйонні зарплати керівництва «Укрпошти», додумалися до такого цинічного кроку. Думаю, якби хтось із них порозмовляв із жителями села та їхніми поштарями, то, можливо б, трохи прозрів. Ми зустрілися із двома представницями сільських листонош, зокрема, із Кам’янець-Подільського та Красилівського районів. Ось що повідали ці жінки про свою нелегку роботу.

пуштунський національний герой Абдуль Самада -  Хан Ачакзай.

Днями в Інституті міжнародних відносин Київського Національного університету імені Шевченка відбулася презентація книги презентована книга «Моє життя і виживання», яка вперше у світ вийшла за кордоном саме українською мовою та віддрукована у Хмельницькому. Це – автобіографія пуштунського національного героя Абдуля Самади.

Так розповідає молода господиня Людмила Скачкова, яка проживає у приватному будинку в Хмельницькому разом із синочками – восьмирічним Артемком і тринадцятирічним Романом. Жінка зауважує, що без їхньої допомоги важко було б упоратися, а головне – діти доглядають за тваринками, даруючи їм свою безмежну любов.

Нарешті для всієї Шепетівки почався опалювальний сезон. Не обійшлося без надзвичайних заходів і важких переговорів усіх сторін за участю голови облдержадміністрації Вадима Лозового. Ситуацію, здається, врегулювали. Та чи є імовірність повторення локального «льодовикового періоду» найближчим часом чи з початком наступного опалювального сезону? 

І це справді так. У багатьох селах Чемеровецького та Кам’янець-Подільського району землі обробляє ПП «Кочубіївське», яке очолює Валентин Волосецький. Тут добре знають як вберегти землю від виснаження, зібрати гарні врожаї і як вчасно сплатити людям орендну плату за паї.

Агропідприємства всіх форм власності Чемеровеччини до середини листопада зібрали пізні зернові культури на площі 9143 гектари, намолотивши 123700 тонн зерна з урожайністю 135 центнерів з гектара.

Напередодні та після новорічних свят ЗМІ традиційно наповнюються повідомленнями, в яких оцінюються політичні, економічні підсумки року, що минає, і пропонуються прогнози на перспективу.
Новостворений Подільський Інститут Регіонального Розвитку розвиває інформаційно-аналітичний проект, який ґрунтується на експертному прогнозуванні розвитку країни та подільського регіону.
Це потрібно нам сьогодні, щоб надати методичну допомогу усім тим, хто більше чи менше цікавиться політикою та економікою, а особливо тим, хто приймає рішення, які вплинуть на наше майбутнє.
Провівши аналіз процесів, що відбуваються в соціально-економічній та політичній сферах держави, можемо говорити про те, що рік 2018, що минає, це квіточки, справжня криза нас чекає в 2019 році у зв’язку з проведенням чергових виборів Президента України та Верховної Ради України.

На Хмельниччині  проводяться заходи в рамках щорічної благодійної акції «Місячник незрячих». Мета цих днів — привернути увагу до проблем, потреб і можливостей людей з вадами зору.

Проклятий дует — саме таке смертельно небезпечне поєднання (за визначенням київського професора медицини Р. Процюка) утворює вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) та палички Коха. Вірус ВІЛ-інфекції ослаблює імунну систему людини-носія. Досить часто за таких умов наявний в організмі латентний збудник туберкульозу переходить в активну форму. Ось тоді й утворюється цей проклятий дует. У пацієнтів, хворих на СНІД, у 60 відсотках розвивається ко-інфекція: СНІД плюс туберкульоз. У таких хворих туберкульоз перебігає злоякісно, зі швидким прогресуванням процесу. Летальність висока і настає, як правило, через 4-6 місяців.

…там мир і тишина, блаженні там люди, блаженна сторона. Ці слова пісні Івана Котляревського не покидали мене під час недавнього відвідання сесії Городоцької об’єднаної територіальної громади.

Уряд прийняв зміни до перспективних планів формування територій громад Чернівецької, Вінницької, Житомирської, Донецької, Харківської, Тернопільської, Львівської, Хмельницької, Івано-Франківської та Запорізької областей. Завдяки внесеним змінам уточнюється склад громад та доповнюється перелік спроможних територіальних громад.

Книга. Лялька. Бібліотека... Повірте, це насправді дивовижне поєднання для дітей: безмежний простір для творчоі фантазії і дитячої уяви. Такий гурток уже давно діє у Новоушицькій районній бібліотеці для дітейі. Лялькові вистави, розповідає заступник директора Новоушицької централізованої бібліотечної системи Валентина Бялковська, дуже подобаються і маленьким учасникам, і маленьким глядачам. А глядачі до них приходять і трирічного віку!

Розпочато будівництво Війтовецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини у Волочиському районі.

Всупереч масовому переляку від нинішньої ситуації із блакитним паливом та не менш страшними цінами на нього, у Ленковецькій сільській об’єднаній громаді переконані: альтернативи газові немає.

З усіх територіальних громад області Грицівській випала чи не найскладніша доля. На те є певні причини. Перша — ОТГ утворено із сіл двох районів: Шепетівського та Полонського. А це завдає зайвих труднощів, які нині ще не повністю врегульовані законодавчо. А ще Грицівській громаді у спадок дісталась велика соціальна інфраструктура, яка до об’єднання була комунальною власністю районної ради.

Одразу два творчих колективи відзначили своє 80-ліття — Хмельницька обласна філармонія та Академічний ансамбль пісні та танцю «Козаки Поділля».

23-24  листопада в області відбувалися скорботні заходи з нагоди 85-ої річниці Голодомору в Україні 1932-33 років, найбільшої трагедії в історії нашого народу.

Газові тарифи, як не важко здогадатися, «не ходять» наодинці. Вони разом із теплом і гарячою водою — мов та трійця. Хоча не будемо ображати християн, скоріш вони нагадують мафіозну тріаду, що спустошує наші кишені. Після того, як Кабмін у жовтні своїм свавільним рішенням нав’язав нам нові «ринкові» тарифи на газ, підвищивши їх майже на чверть (див. докладніше «ПВ» від 22 листопада № 49, «Корупцію покрили тарифами»), зростання вартості підігріву води та ціни на опалення стало лише питанням часу. Причому тягар відповідальності за збільшення тарифів перекладається на плечі місцевої ради. До прикладу, якщо раніше тариф на послуги Хмельницького комунпідприємства «Південно-Західні тепломережі» вигадував Київ — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, нині  це — прерогатива міського виконавчого комітету. Виявилося, що заощадливість громадян плюс встановлені засоби обліку показали, що споживаємо ми на третину менше, ніж вказано в «застарілих» паперах. Тому з цього року послуги «ПЗТ» регулює міська влада, як це і відбувається в усіх інших населених пунктах області. Й найближчим часом усіх нас чекають нові тарифи.
Про ціни на газ, тарифи, забезпеченість енергоресурсом для спокійного проходження зими ми поспілкувалися з директором КП «Південно-Західні тепломережі» Павлом ВОЗБОРСЬКИМ.

Так звана «Польська операція», проведена в СРСР за наказом Миколи Єжова № 00-485 від 11 серпня 1937 року, була однією з багатьох злочинів сталінського режиму проти людяності. У результаті неї, на підставі сфабрикованих НКВС обвинувачень, було репресовано 139835 осіб польської національності, 111091 із яких – знищено. Розстріляно тільки за те, що обвинувачений був поляком. 21425 осіб із цього сумного мартирологу — наші краяни. Державний архів Хмельницької області спільно з Інститутом Національної Пам’яті Польщі та Генеральним Консульством Республіки Польща у Вінниці до цієї дати приурочили міжнародну виставку «Наказ №00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-38 років».

Кожен із нас у своєму житті дякує людям, які на це заслуговують. Сьогодні хочу подякувати і я.

Так називали  друзі і навіть вороги художника УПА Ніла Хасевича, виставка робіт якого, присвячена річниці від дня його народження, експонувалася в музеї історії міста Хмельницького, за що окрема подяка директору Волинського краєзнавчого музею Анатолієві Силюку. Репродукції, подаровані волинянами, залишаться в фонді музею, тож відтепер дні, присвячені пам’яті Ніла Хасевича, проводитимуться в місті над Бугом щорічно.

Воєнний стан вводиться в таких областях: Вінницька, Луганська, Донецька, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Херсонська, а також внутрішні води Азово-Керченської акваторії.

Управляння економіки Хмельницької міської ради запрошує місцевих виробників та представників фірмових мереж міста Хмельницького долучитися до акційної кампанії. 

Шановний Петре Олексійовичу!
Національна спілка журналістів України та профільні медіа-об’єднання — Українська асоціація медіа бізнесу і Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» - й колективи друкованих ЗМІ України вимагають звільнення Ігоря Смілянського з посади генерального директора ПАТ «Укрпошта».

Люди старшого покоління пам’ятають про “модний” колись почин епохи розвинутого соціалізму — освоювати суміжні професії. Це коли, образно кажучи, працівник і швець, і жнець, і на дуду грець. Нинішній листоноша із розряду таких.

Під таким гаслом тривала Всеукраїнська акція, яка стартувала у жовтні в містах Дніпро, Волноваха, Маріуполь.

У цьому селі Славутського району відтепер вироблятиме ліки ТОВ НВК “Екофарм”.

На урочисте відкриття підприємства завітали голова Хмельницької обласної державної адміністрації Вадим Лозовий, засновник та президент ТОВ “НВК “Екофарм” Анатолій Новик, генеральний директор компанії Михайло Груша, перший заступник генерального директора з технічних питань, директор департаменту виробництва лікарських засобів підприємства Олександр Михайленко, іноземні партнери, керівництво району, працівники компанії, представники ЗМІ.

У Хмельницькому, на базі ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі науки, проходив фінальний етап XVII Всеукраїнського турніру юних біологів. Цього року в ньому взяли участь вісімнадцять команд з Волинської, Житомирської, Рівненської, Харківської, Хмельницької, Одеської, Чернівецької областей та міста Києва.

Хай на кілька десятків гривень, однак приємно і це. Отже, з першого грудня в Україні зросте прожитковий мінімум — з 1777 до 1863 гривень.

Науковці України спільно з військовими удосконалюють методи протидії новітнім загрозам

Індекс споживчих цін по області в жовтні становив 101,8 відсотка. Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на півтора відсотка, повідомили в головному управлінні статистики в Хмельницькій області.

Свята любов до своєї Батьківщини. Тільки ще більш свята – до правди. Тому свою Вітчизну, а також владу можна й навіть потрібно правдиво критикувати, але ніколи не можна обманювати.

Ці слова, що належать другому президентові незалежної України Леоніду Кучмі, прозвучали на Радіо Свобода в інтерв’ю з редактором інформаційних програм Іриною Штогрин. Тож пропонуємо читачам «ПВ» кілька цікавих думок Леоніда Даниловича про Україну сьогодні і її здобутки за час його президентства.

Індекс промислової продукції за підсумками січня–вересня становив 95,5 відсотка.

Міністерство соціальної політики підготувало проект постанови щодо монетизації пільг та субсидій. Планується, що монетизація проходитиме у три етапи.

Як важливо, аби за будь-яких реформ, що безпосередньо торкаються життя громадян, прискіпливо й детально розглядався кожен наступний крок після проведення змін, щоб аналізувалися можливі ризики, аби спрацювати на випередження та убезпечити від них людей.
Ця думка не один раз зринатиме під час спілкування з жителями села Вівся Чемеровецького району, котрі скаржилися на свої біди. І якби вони торкалися дорослого населення, то, кажуть, навряд чи зверталися б в редакцію газети, та мова – про дітей, за яких хвилюються безмежно, за яких так болить серце батьків.

Марію Фещук знають як невтомну вишивальницю. Вона цього не заперечує, але зауважує, що завдяки своєму чоловікові, який розділяє її клопоти, знаходила час для улюбленого заняття.

Ще донедавна питання води і стоків у Полонному були «головним болем» і для жителів, і для влади міста. Ще б пак, адже водогони і очисні споруди в місті над Хоморою споруджувалися ще за часів «раннього Брежнєва» — наприкінці 70-х років. Особливого клопоту завдавали стоки, для очистки яких місто використовує споруди, зведені колись для потреб міської лікарні — у 1974-му.

Незабаром розпочнеться будівництво Сокиринецької амбулаторії, що на Чемеровеччині. Вже завершено  очищення відведеної території від старих дерев  та розпочато підготовчі роботи до цього будівництва.

Чемеровецька громада презентувала свою Стратегію розвитку освіти й ознайомитися з нею змогли представники Запорізької, Кіровоградської та Київської областей, які відвідали Чемеровецьку ОТГ.

Що змінилось у селі після того, як воно увійшло до Городоцької об’єднаної територіальної громади — про це ми запитали виконуючу обов’язки старости  Пільного Олексинця Наталію Вовнянко.

Очільник Староушицької громади Анатолій Тимчук, заступник голови з гуманітарних питань Ігор Чорний, начальник відділу освіти, культури, туризму молоді та спорту Староушицької селищної ради Наталія Бичок та спеціаліст цього ж відділу Юлія Заболотна відвідали заклади освіти громади. Й прийшли вони до учнів не з порожніми руками.

Понад рік тому відбулися перші вибори до Красилівської об’єднаної територіальної громади. Тоді жителі обрали міським головою Нілу Островську — тендітну жінку з великим управлінським досвідом (п’ять років на посаді міського голови, ще два — на посаді голови райдержадміністрації). Ніла Василівна та її фахова привітна і переважно жіноча команда щодня докладають зусиль, щоб утримати рівень надання послуг адміністрування на належному рівні.
Познайомитися із менеджерами Красилівської ОТГ журналістам вдалося під час прес-туру до громади, організованого Хмельницьким регіональним відділенням Асоціації міст України в рамках проекту ПУЛЬС.

Коли до редакції надійшов черговий лист від бійців з передової з подякою волонтерам Деражнянського благодійного фонду «Мир та добро», набрала по телефону її керівника Мар’яну Сенчук.

Високі врожаї, інноваційні технології, використання найпередовіших світових зразків — усе це про господарів Хмельниччини. Урожай зернових понад 100 центнерів з гектара, надої понад 10 тисяч літрів від корови, суперелеватори і найсучасніші у світі насіннєві заводи — така сьогодні реальність.

З нагоди Дня працівника сільського господарства, згідно з Указом Президента України від 17 листопада 2018 року «Про відзначення державними нагородами України працівників агропромислового комплексу» високими нагородами відзначено і наших земляків.

Новий друкований збірник нарисів про славне місто Хмельницький, а точніше, про його вулиці презентував відомий подільський краєзнавець Сергій Єсюнін. Книга так і називається — «Вулиці Хмельницького», вона є другим переробленим і доповненим виданням, що побачило світ ще у 2005-му.

Гамбія, Іран, М’янма, Сьєрра-Леоне, Україна. Чули про такі країни? А знаєте, що наша держава робить у такому дивному переліку? За індексом сприйняття корупції, який щорічно публікує агенція Transparency International, ми опинилися з тридцятьма балами у цьому чудовому товаристві. Розділили з ними, за підсумками минулого року, 130-134 сходинки «почесного» рейтингу. Хотілося б, звичайно, посісти сходинку хоча б поряд із Польщею, але вона 36-та. З Грузією? Ні — 46 місце. Хоча б Білоруссю? Теж ні — 68 місце. Молдовою? 122-га. Що тягнути кота за хвоста: ми найгірша країна Європи в корупційному рейтингу! Най-гір-ша! Бо крадуть багато владці. Й утворюються фінансові діри та провалля в бюджеті. А як їх заповнити? Нашими з вами грошима! До прикладу, тарифами.

16 листопада у Закарпатській області на кордоні із Румунією під час виконання службового обов’язку був важко поранений начальник відділу прикордонної служби «Ділове» Вадим Березенський. Військового госпіталізували, однак врятувати йому життя не вдалося. Вадим помер від отриманих травм. Наразі правоохоронці  уже затримали підозрюваного у наїзді – 34-річного жителя Рахова. Контрабандиста взяли під варту.

Медаллю “За сприяння Збройним Силам України” за надання медичної допомоги в зоні бойових дій на Сході України нагороджено Олега Довганя, а нагрудним знаком “Знак пошани”, за надання медичної допомоги в зоні проведення АТО/ООС і з нагоди дня медичного працівника, нагороджено Віктора Климчука. Відзнаки медикам передав співзасновник та керівник благодійної організації “Благодійний фонд “Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Миколи Пирогова” Геннадій Друзенко.

Гарна як лялечка школа № 3 у Полонному. Неозброєним оком видно, що історія її приміщення налічує не один десяток років, але заново зроблений  дах, вікна, веселий розфарбований фасад з першого ж погляду викликають позитивні емоції і, напевне, не тільки у мене. На майданчику перед будівлею група дівчат у спортивній формі виконують фізкультурні вправи, дістаю диктофон.

Вже зранку в невеличкій церкві Малої Побіянки, що в Дунаєвецькому районі, зібралося чимало народу. 8 листопада – День святого великомученика Димитрія — храмове свято села. Цього дня жителі Малої Побіянки збираються, аби у щирій молитві просити у Всевишнього здоров’я для всіх та благополуччя для рідного села. Ці традиції підтримують здавна, недаремно до відродження церкви долучилася чи не кожна сім’я, зробивши свій посильний внесок.

Ще не так давно мало не в кожному сільському дворі була криниця, та й кожна вулиця мала свою. Не думали не гадали селяни, що з часом вода «втікатиме» з колодязів, що її нестача обернеться гострою проблемою для їхніх територій.

Коли на зустрічі з головою Сатанівської ОТГ Альбертом Собковим хтось запропонував встановити біля його кабінету скриньку, в який відвідувачі могли б залишати свої побажання — своєрідні “листи щастя”, адресовані голові, мало хто сподівався, що ідея приживеться. А тим часом “скринька бажань”, як назвали її працівники об’єднаної територіальної громади вже першого дня засвідчила, що такий неформальний спосіб спілкування припав багатьом до душі.

В умовах глобальної фінансово-економічної кризи світ перебуває у пошуках нової моделі та взаємодії для створення більш сучасних механізмів економічного розвитку. В цьому плані дуже перспективною виглядає мегапроект «Один пояс — один шлях», який вже реалізується на практиці. Його запропонував Китай, об’єднавши два раніше окремих проекти – «Економічний пояс Шовкового шляху» та «Морський шовковий шлях». Він охопить 80 країн, 65 відсотків населення планети і матиме фінансово-економічну складову на фантастичну суму – 21 трильйон доларів!
У свою чергу «Економічний пояс Шовкового шляху» складається із трьох гілок: північної, центральної і південної. Перша з них протягнеться із Китаю в Європу, зокрема через Україну і нашу область. Завдяки цьому Хмельницький може стати його важливим логістичним вузлом.
До слова, мегапроект «Один пояс — один шлях» передбачає широке співробітництво саме між регіонами і містами. Державні структури досить громіздкі та незграбні для його реалізації.

Батько чотирьох дітей, він не звик сидіти без діла. Тому, як канули в Лету колгоспи, подався до Росії на заробітки. А коли та країна стала нам ворогом, влаштувався на спиртозавод у рідних Маниківцях, що на Деражнянщині. Але з початком війни справжньому чоловікові, за плечима якого п’ять років служби за контрактом у Німеччині, все важче було дивитися новини. Ключову роль зіграв Іловайський котел.  Хоч знав про нього лише з телевізійних скупих сюжетів і з розповідей колег, до яких дзвонили друзі з того пекла. Тоді сорокадев’ятирічний Віктор Сирота усвідомив: сидіти вдома не має права. «Там молоді і зовсім юні, я мушу йти», — сказав сам собі і подався до військкомату. Не пройшов комісію: серце. Відмовившись від цієї процедури, став збирати необхідні довідки…

На території Західної України у будь-який час може статися землетрус потужністю у 8-9 балів за 12-бальною шкалою Ріхтера.

Якби праця листоноші вимірювалася кілометрами сходжених доріг, кількістю спілкувань із людьми, то більшість із них, у тому числі й Світлана Мацеплюк, отримувала б найвищі заробітки і найвищу похвалу. 22 роки трудового життя віддала пошті Світлана Іванівна. Рідне село Трительники та сусіднє Баглаї сходила, як кажуть, уздовж і впоперек. Не дивно, що листоношу на два села знають у кожній хаті, і для більшості сільських жителів вона – наче світло в темному вікні. Десятки зворушливих історій із життя односельців, знайомих, що «потягнуть» на бестселер, може повідати й Світлана Іванівна. Всі вони відкладалися під час спілкувань, простих людських розмов біля хвіртки, у сінях чи за столом, коли, не раз бувало, розігрівала чай для стареньких.

вступила у бій з енкаведистами і померла від ран.

Написаний у 60-х роках XIX століття.
Гімн-славень «Ще не вмерла Україна» народився у поетичній конкуренції з такими відомими творами, як пісня Григорія Труха «Ой у лузі червона калина похилилася», О. Грицая «Для України живем», І. Гушалевича «Мир вам, браття», пісня Ю. Добриловського «Дай, Боже, в добрий час», Б. Духновича «Я русин був», І. Франка «Не пора, не пора», Ю. Федьковича «Нова Січ», О. Кониського «Боже великий, єдиний», Олеся Бабія «Зродились ми великої години».

 

Чому поміщики боялися розкріпачення селян?
Щомісячний журнал «Новое слово», який виходив у Петербурзі, у другому номері за 1911 рік опублікував добірку матеріалів, присвячених 50-річчю скасування кріпацтва. Є серед них й добротна історична розвідка під назвою «Селянське питання до великої реформи».

Мальовничий хутір Корчунок сто років тому пан Скибневський обрав для своєї резиденції. Потім у ній вісім десятиліть діяв інтернат для сиріт. Тепер його хтось облюбував із новоявлених магнатів. Так вважають місцеві жителі.
Дітей звідси давно відселили, хоч опікунами закладу зголосилися бути працівники МВС, тобто поліцейські. Будинки потребують капітального ремонту, розкішний парк перетворився на хащі, а територія не охороняється.
Справжнє роздолля для диких тварин, кажанів і щурів. Прикрий зразок ставлення до соціальних закладів і освітньої галузі.

Прогнози на поточну зиму суперечливі. Хтось оповідає про прикмети, що віщують суворі морози, а хтось сподівається на глобальне потепління. У будь-якому випадку гарантуємо: за місяць-другий буде холодніше, ніж нині. Очевидний же факт – без різноманітних синоптиків вкупі з метеорологами. Тому варто подумати, як додатково «зашубкати» свою оселю – це стосується громадян. Державним же мужам, себто очільникам, до прикладу, громад треба попіклуватися про бюджетні установи. Як їх утеплити. Або як заощадити на енергоносіях. Бо за нових цін на газ, (цю тему висвітлимо докладно в іншій публікації), а відповідно на тепло, гаманець треба тримати ближче до серця, бо уряд разом з «Нафтогазом» швиденько його спустошить. Щоб отримати інформацію про вдалий досвід заощадження, «Подільські вісті» звернулися у відділ енергоменеджменту Хмельницької міської ради, який упродовж останніх років  запроваджує енергозберігаючі технології у місті. Також – через Центр енергоефективності – надає поради громадянам та об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків. Здається, що їхній досвід стане у нагоді й пересічним громадянам, і територіальним громадам, які лише стають на рейки заощадження.

Велелюддя. Сотні подолян зі світлинами рідних, які загинули у неоголошеній війні, зібралися минулої суботи на Майдані незалежності. Очі. Материнські, батьківські, дитячі, коханих, побратимів. Який у них біль, непроглядний смуток й розпач. А зі світлин  дивляться ті, кому завдячуємо мирним небом. Майже три сотні синів втратила Хмельниччина.

Відбулася презентація книжки «Нетішин. Хронологія сучасності (1977-2007)».
Коли раптом починаєш згадувати ту чи іншу подію, близьку і дорогу, затамовуєш у здивуванні подих: як нестримно летить час! А що вже казати не про відрізок особистого життя, а життя міста? Значущих подій — встигай лише брати участь, спостерігати або принаймні почути про них. Будьте певні, не зафіксує їх літописець — неодмінно загубиться, зітреться з пам’яті в наступних десятиліттях.

Нещодавно на міжнародній виставці «Зброя та безпека — 2018» вітчизняна оборонна галузь презентувала нову установку реактивного залпового вогню «Берест». Автори новинки, що вдвічі приємно, спеціалісти Шепетівського ремонтного заводу, який очолює О. Ф. Турінський, провели глибоку модернізацію застарілої радянської системи БМ-21 «Град».

Дерев’яну  Хрестовоздвиженську церкву, в селі Сарнів Волочиського району, збудовану в 1856 році, віряни вважають оберегом та найціннішим  скарбом. Вона була опорою православ’я в усій окрузі, коли з часу захоплення краю Королівством Польським поширювався католицизм. Вистояла в часи войовничого атеїзму, хоча  активісти в роки  колективізації й перетворили її у зерносклад. Уціліла під час воєнного лихоліття. Її не раз закривали та  відкривали для богослужінь. До неї, давньої та намоленої, все частіше приїжджали здалека люди, з надією на зцілення.

Навряд чи можна було би мати чітке уявлення про зміни, які останнім часом відбулися на території Чемеровецької об’єднаної територіальної громади, якби не побачили усе, про що доводилося чути, на власні очі. Голова ОТГ Олександр Собань (на фото ліворуч), з’ясовується, теж прихильник того, що краще один раз побачити, аніж сто почути.

Китайгородську ОТГ Кам’янець-Подільського району Юрій Безродний очолює три роки.  За цей час зроблено багато із того, що не вдавалося раніше. Але попереду ще чимало проблем, які потрібно розв’язувати. Тож роботи вистачає — вгору ніколи глянути. І так з дня в день. Та Юрій Васильович все, що обіцяв, старається виконати. Бо, за його словами, ніколи не давав нереальних обіцянок задля того, аби сподобатися людям, а після виборів забути що казав.
 Кожну розпочату справу він прагне довести до логічного завершення. Звичайно, не завжди все складається так, як би того хотілося, є обставини, які не залежать від нього. Але, каже пан Юрій, життя триває. Не вийшло сьогодні, вийде завтра.

Здається, вчора сім’я молоденьких педагогів-хіміків Гопчаків за направленням Чернівецького вишу приїхала на Ярмолинеччину: Василь Петрович отримав перше робоче місце у школі в Луговому, Алла Борисівна приступила до вчительських обов’язків у Виноградівській ЗОШ 1-2 ступенів. Згодом — обоє вчителювали у Баламутівці.

Одразу ж обмовлюся: йдеться не про нащадків відомого українсько-литовського роду, а про людей, котрі, як князі Сангушки колись, долучилися б сьогодні до нової хвилі індустріалізації міста над Горинню. Тим більше, що завдяки ідеї «Індустріального парку Славути», запропонованої мером міста Василем Сидором, у «новітніх Сангушків» для цього з’явилися всі можливості.

отримуючи майже 900 тисяч грн. зарплати за місяць

Із початку 2019 року Укрпошта не доставлятиме пенсії, — заявив він.

Успіх не приходить з нічого чи сам по собі. Щоб відчути його «смак», треба не один пуд солі з’їсти, не одне випробування пережити. І на шляху сільгоспкооперативу «Решнівецький» у Старокостянтинівському районі таких випробувань було чимало. Проте колективу вистачило мудрості протистояти складним викликам і стати одним з кращих підприємств району.

24 жовтня 2018 року Європарламент підтримав пропозицію Європейської комісії щодо заборони використання одноразового пластику.

За любов до України Галину Гайову засудили до 10 років в’язниці.

Їй так часто хочеться до рідної домівки – добротного будинку, який  важко зводили-облаштовували кілька років, а потім щасливо жили з чоловіком і дітьми два десятиліття, і де залишили все роками зароблене. Хочеться до міста, в якому народилася, зростала, народила і виховувала дітей, до колективу, з яким пропрацювала тридцять шість років, до рідних, до друзів… Але. Не зараз. Туди – в минуле, де не було війни, хаосу, де в розмірений ритм копітких буднів і радісних свят ще не увірвалися зрада, мародерство, лицемірство, фальш і пекельні жахіття, які й донині, почасти здаються якимось невдалим фільмом чи казкою.
Тільки ось ночами все ще сниться страшний брязкіт тюремних замків та кайданок, сняться ґрати, за якими люди, а вона до них ніяк не може потрапити. Тоді мов блискавкою пронизує все тіло. Вона прокидається і розуміє: довгих 15 місяців полону позаду, в неї на руках «важливий документ» про помилування, адже була засуджена до десяти років в’язниці за… любов до України, за те, що… «укропка».
Галина Леонідівна Гайова нині проживає в Хмельницькому. Тут з чоловіком винаймає житло, тут її діти, тут працює медсестрою в інфекційній лікарні. Вони – переселенці. За любов до України, за невизнання «мультяшної ДНР» їм довелося сплатити аж надто високу ціну. Бо спровокована північним сусідом війна безжально розділила життя родини на «до»  і «після».

Здається, вчора прийняла Наталя Мукомела пошту в рідному селі Буйволівці, що на Ярмолинеччині, а навесні вже буде тридцять літ. Тоді, пригадує, й людей було вдвічі більше — 1600 мешканців, й колгосп місцями робочими молодь забезпечував, і школа ще була й дитячими голосами повнилася… Словом, вирувало життя. Тож молоденька завідуюча поштовим відділенням мала чимало обов’язків: і пенсії правильно видати, адже пенсійні справи тоді на пошті велися, це нині Пенсійний фонд все обліковує-нараховує, лише відомості передає, на періоди виплат розділені; і перекази, бандеролі оформити, телеграми прийняти, відправити. А що вже періодики було! Стільки газет, журналів розносили сільськими вулицями дві листоноші, які були у підпорядкуванні Наталі! Нині ж у Буйволівцях жителів трішки більше 600, це переважно пенсіонери, і школа закрита, і періодики в десятки разів менше, й листонош інших уже немає — давно скоротили їхні посади. А ось обов’язків у Наталі Мукомели ой як побільшало. Нині вона листоноша на 0,59 ставки і керівник відділення — на 0,3… Хоч ставки ті ледь до мінімалки дотягують, направду ця тендітна жінка — і листоноша, і заввідділенням, і постачальник продуктів, й інспектор з обліку електроенергії, і касир, і, як жартівливо себе називає, другий батюшка на селі.

Прикро, але, як нещодавно стало відомо, Славутська районна рада, якій існувати лишилося три чисниці, вдалася наостанок до брудних заходів з «підпільної» перереєстрації деяких установ, які досі здійснювали свою діяльність на території міста.

Пригадую, що коли мій тато збирав лікарські трави, то до кожної рослинки звертався з проханням про полегшення, вимовляючи назву цієї травинки.

Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури 39-ти об’єднаних територіальних громад становить 143,3 мільйона гривень. Вже профінансовано понад 111 мільйонів, натомість громади спромоглися освоїти менше 68 мільйонів гривень, що становить лише 61 відсоток від уже виділених коштів.

Так сталося, що з Лідією Миколаївною ми зустрілися через тиждень після смерті її чоловіка Василя Олександровича. Ровесники — обом по 59 років — ніхто й не думав, що Василь Олександрович несподівано покине цей світ. Але буквально протягом кількох днів усе й сталося: раптова хвороба, операція, похорон...

...

Дунаєвеччина — благодатний край дбайливих господарів та далекоглядних людей. Вочевидь, саме ці якості й спонукали їх долучитися до числа першопрохідців ще на старті реформи децент-
ралізації. Як засвідчує час, правильний зробили вибір. Принаймні такої точки зору дотримуються в  Дунаєвецькій селищній об’єднаній громаді, до якої увійшло майже два десятки населених пунктів. За словами її очільника, управлінця з багаторічним стажем, Антона КАМІНСЬКОГО, хоч зроблено вже чимало, бажання щодня покращувати інфраструктуру та благоустрій кожного зі своїх сіл лише зростає.

На початку року головою Жванецької об’єднаної територіальної громади обрали Тетяну Криворучко, молоду та енергійну жінку. І вже впевнилися, що не помилилися. Адже за короткий час є чим похвалитися, про що розповісти й показати.

Не всюди процес утворення територіальних громад іде гладко та поступально. І навіть не люди стоять на заваді об’єднанню, а амбіції посадовців. Десь голова райдержадміністрації вставляє палиці в колеса поступу — як же випустити частину, а то й цілий район з-під контролю. Десь сільські голови чинять супротив. Воно й зрозуміло: нині ти все-таки голова, нехай і сільради, завтра — якийсь незрозумілий староста. Як у приказці: краще бути головою мухи, ніж хвостом лева. Але, на щастя, не все залежить від керівників — остаточно свою долю вирішують таки люди, громади. Лише треба їх переконувати в перевагах життя в ОТГ. Бо це передусім гроші з державного бюджету на покращення їхнього ж добробуту. Хіба ж у Старій Ушиці побачили би мільйони на розвиток інфраструктури, якби не об’єднання? Отримали б воду? Дорогу? Звісно, ні. Нині матимуть, хоча попервах — у 2015-му — утворити громаду не вдалося, вийшло з другого заходу — в 2017-му. І вже є кошти, є перші позитивні здобутки.

Позавчора в Хмельницькому, на майдані Незалежності зібралися посланці лісогосподарських підприємств області, щоб на мирному мітингу висловити свою незгоду зі Стратегією реформування лісового господарства  на період до 2022 року, яку без обговорення з лісівниками, громадськістю  було затверджено на засіданні уряду 15 листопада.  До речі, за рішенням Всеукраїнських зборів профспілкового активу  по всій державі минулого вівторка проходили  мирні мітинги лісівників.

У Наркевицькій об’єднаній територіальній громаді за два роки, відколи вона створена, втілено чимало добрих справ. Проте залишається важлива проблема. Шляхи сполучення між населеними пунктами вкрай занедбані і не бачили ремонту вже дуже давно. Протяжність доріг загального користування 80 км та
128 км комунального значення. Цьогоріч за несприятливих погодних умов, проливних дощів їх так розмило, що не проїхати, не пройти.

Покажи ненажерливому палець, то він і  руку відітне. Це народне твердження надто актуальним стало в часи,  коли на світ Божий, як ото черви після дощу, повилазили рейдери. Де силою, а де — підступністю, або ж в інший підлий спосіб вони накладали свої брудні лапи на народне добро, віджимали усе, що приглянулося.

У Самчиках Старокостянтинівського району попрощались із віськовослужбовцем Національної гвардії України вісімнадцятирічним  Іллею Олександровичем Павловим.

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 7220, який зобов’яже нас реєструвати усіх домашніх тварин  віком від двох  місяців. Тварині видаватимуть довічний порядковий номер, який прикріплюватиметься до нашийника. І з цим нашийником тварина повинна обов’язково ходити.
 За реєстрацію кожної тварини власнику доведеться одноразово заплатити 180 гривень.

Дивлюся на  Олександру, Данила та Оленку і дивуюся. Чому вони, такі милі й гарненькі, не любі матері? Виховує їх тато. Та завжди поряд з ними турботливі бабуся й дідусь.

Тієї неділі в невеличкому подільському селі Майдан було людно й гамірно. Вкотре одружувався Гордій Мельник. Уже старий, але ще чіпкий дідок. Шпирка, так по сільському називали Гордія, був хазяйновитий. На його обійсті були корова, кози, свині, кури, качки.  Город  аж до левади тягнувся.

У суботу, 25 листопада, Україна вшанувала пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Національні пам’ятні заходи до 84-х роковин геноциду пройшли під гаслом «Голодомор — це помста за свободу, помста за революцію».

Дві квартири, три- та чотирикімнатну, отримали сім’ї українських офіцерів. Нове помешкання тепер мають родини учасників бойових дій, капітана запасу Олександра Скубиша та майора Збройних сил України Віктора Білоцького.

Краще один раз МОВЧКИ запалити свічку, ніж усе життя ГОЛОСНО проклинати пітьму, — гласить народна мудрість. 25 листопада Україна, а з нею — увесь цивілізований світ, у церквах, соборах, на вулицях, площах, підвіконнях власних осель, запалили поминальні свічки за всіма невинно убієнними жертвами більшовицьких голодоморів. Адже в цей щорічний національний День жалоби, який припадає на останню суботу осені, ми поминаємо не лише жертв Великого голоду 1932-33 років, а й говоримо правду про потерпілих від безхліб’я у «переможні» післявоєнні 1946-47 роки.

Об’єднані територіальні громади поступово набирають (а з часом ще більш набиратимуть) політичну та економічну вагу. Їхній фінансовий ресурс невпинно зростає. Як нещодавно озвучив голова обласної ради Михайло Загородний, бюджети на місцях зросли в три-десять разів. Але, зауважимо, передусім це відбулося за рахунок коштів з центру. Наскільки наповненим буде цей потік у майбутньому? Як довго триватимуть потужні вливання з Києва в території? Мусимо спрогнозувати, що поступово цей струмок пересихатиме. Столиця зменшуватиме із часом підтримку територій, сподіваючись, що вони вже змінилися та стають спроможними самофінансуватися. Тому місцевим адміністративним одиницям вже зараз треба міркувати, як максимально наповнювати бюджет. Між іншим, одне з джерел збільшення дохідної частини лежить на поверхні, але на Хмельниччині практично не використовується, — плата за землю державними установами. Раніше цим опікувалася держава та передбачала пільгу. Наразі Податковим кодексом України прямої пільги для цієї категорії платників не передбачено, а відповідно встановлення ставок плати за землю та надання пільг перебуває в віданні депутатів місцевих рад. Однак лише деякі території зрозуміли можливість додатково заробити та вирішили отримувати ці кошти. До прикладу, та ж столиця бере гроші з державних установ за землю. Й їй платять і Кабінет Міністрів, і Генеральна прокуратура. Чому в нас не отримують ці кошти? З цього питання ми розпочали розмову з головою тервідділення Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України» у Хмельницькій області Ростиславом СЕМКІВИМ.                            

Якби не українці, не було б у поляків «дива на Віслі».

Ці слова належать італійському диктатору Беніто Муссоліні.

Постать Тараса Шевченка, зокрема, його перебування на Поділлі, були предметом досліджень низки вітчизняних науковців та публіцистів. Викликає зацікавленість мета згаданої археографічної подорожі до нашого краю та припис, виданий генерал-губернатором Дмитром Бібіковим, яким користувався поет під час поїздки.

Відомий письменник, публіцист, етнограф і приятель молодого Шевченка Олександр Афанасьєв-Чужбинський у 1856-1860 роках здійснив подорож берегами Дніпра і Дністра, підготувавши книгу в двох томах. У другому томі під назвою «Нариси Дністра», написаному в жанрі дорожніх нотаток, є цікаве спостереження автора про життя у тодішньому Жванці.

Француз Ж. Шампольйон, вивчаючи давньоукраїнську мову, зумів у 1822 році прочитати єгипетське письмо і відкрити культуру Стародавнього Єгипту. У 1880 році видатний лінгвіст — поляк Михайло Красуський, котрий знав 26 мов, опублікував дослідження під назвою «Давність української мови». Проаналізуваши її особливості, він зробив висновок: «…В основі європейських мов лежить латина, основою латини є санскрит, а основою санскриту є раритет європейської мови – це українська мова».

На честь святого Михайла, ангела-захисника, 21 листопада 1922 року отримав своє ім’я третій син Івана Прокоповича та Христини Никодимівни Купчишиних. Згодом народилося ще п’ятеро дітей. Багатодітна родина проживала в селі Уласово-Русанівка, звідки родом батько, учасник Першої світової війни, який тривалий час служив на Балтійському флоті.

Законодавчо визначено, що в зону ризику, або зону спостереження ядерного об’єкта, входять населені пункти у радіусі 30 кілометрів.

Такої великої кількості розслідувань та судових справ проти Нетішинської міської ради не було за жодного з попередників її нинішнього керівника. Є судові позови, які очільник міста сам спровокував неповагою до закону або впевненістю у власній безкарності.

Після завершення безкомпромісних фінальних поєдинків національної першості у Львові Україна дізналася імена найсильніших боксерів головного внутрішнього старту року.

У черговому турі чемпіонату України з футзалу в екстра-лізі хмельницький «Сокіл» зустрічався в Івано-Франківську з «Ураганом».

Роман Медведчук  із Кам’янця-Подільського здобув перше місце на чемпіонаті світу з пауерліфтингу федерації GPF.

У Хмельницькому відбулися фінальні турніри відкритого чемпіонату міста серед чоловіків та жінок.

Престижний турнір Grand Prix з дзюдо відбувся в Гаазі (Нідерланди).

На чемпіонат світу з бодібілдингу, фітнесу та бодіфітнесу за версією WABBA, що днями завершися в Будапешті, в категорії «Міс бікіні 165 см» спортсменка з Кам’янця-Подільського Лілія Урбановська здобула чемпіонський титул. Приємно, що загалом збірна України в командному заліку посіла перше місце.

Служителі Феміди задовольнили позовну заяву колишнього полоненого атовця щодо встановлення юридичного факту поранення, захворювання та перебування у полоні в період виконання обов’язків військової служби на окупованій території Донецької області.

На відзначення подій Помаранчевої революції та Революції гідності 2013-2014 років в області та обласному центрі відбулися урочисті мітинги, зібрання, покладання квітів до пам’ятників Героям Майдану та російсько-української війни.   

У світовій історії є безліч прикладів, коли акцент на розвитку військово-промислового комплексу ставав драйвером (стимулом) для розвитку економіки. В умовах збройного конфлікту на сході країни український ВПК мав усі шанси стати таким стимулом. Та замість цього «оборонка» стає розсадником жахаючих і диких за масштабами корупційних схем, які організовані на найвищому державному рівні.

Думаєте, казки — це вигадка? Людська фантазія, що іноді «закручує» сюжети, яким не надивуєшся? Хмм… Не поспішайте з категоричністю. Бо, може статися, одного разу ви зіткнетеся з ситуацією, яка наштовхне на думку, що казкові оповідки в наші дні стають реальністю. Ми і самі нізащо не повірили, якби в невеличкому селі Вівся на Чемеровеччині не побачили все на власні очі. Пригадуєте казку про шапку-невидимку? Так ось, звідки вона взялася у цих місцях, важко судити, але те, що саме тут її дія випробувана на всі сто, жодних сумнівів не залишається. Особливо сильний вплив шапки-невидимки навпроти місцевої школи. Якраз тут проїжджа частина центральної дороги, що тягнеться з Білогір’я до Кам’янця-Подільського, розмічена чорними і білими смугами, по-народному — зеброю, аби школярі, вчителі та й кожен, хто опинився поблизу, могли безпечно перейти на протилежний бік.

Сьогодні вже зрозуміло, що, говорячи про медичну реформу, Україна відмовляється від принципів охорони здоров’я, які гарантувалися раніше Конституцією.

На запитання щодо змін у пенсійному законодавстві відповідає начальник головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області Ольга ЗАЯРНЮК.

Здавалося б, усьому настає свій час.  Однак навіть у поважний вік Михайло Співак так і не наважився піти на заслужений відпочинок. Старійшина цукрової галузі, сповнений дивовижної енергії та снаги, займаючи керівну посаду, працює ще й на перспективу. А йому вже виповнилося сімдесят.

Унікальні події відбулися нещодавно в смт Летичів. Вперше проведено шахово-шашковий турнір серед людей з інвалідністю по зору, які, наперекір фізичному обмеженню, були сповнені ентузіазму та завзяття.

Острівець осені серед зими.

Пам’ятаю ще з дитинства, що дорога, яка тягнеться вниз від новоушицької автостанції до мосту через річку Калюсик, не  знала ремонту десятки років – яма на ямі та глибокі вибоїни. Сьогодні  тут  асфальтне покриття, тротуари, отож можна комфортно проїхати і  спокійно пройти.

За те, що маємо хліб і до хліба, кожна українська родина завдячує невтомним рукам працівників сільського господарства. Це їм доводиться вести щорічні битви за врожай, це їх випробовують погодні, цінові катаклізми. І все ж у цих найскладніших умовах вони виходять переможцями. Аграрії Хмельниччини здобули першість в державі за врожайністю ранніх зернових, кукурудзи, соняшника, у десятці кращих з валового виробництва зерна, не поступаються з п’ятірки лідерів за кількістю поголів’я великої рогатої худоби, валового виробництва молока. Ці досягнення стали  вінцем спільної, надто важкої праці хліборобів Хмельниччини до дня їхнього професійного свята, урочисті з нагоди якого минулого тижня відбулися  в обласній філармонії.

Він розмовляв з ненькою по телефону о дев’ятій ранку того фатального дня. Обіцяв,  як повернеться, неодмінно приготує  вареники, бо кухар – першокласний. Не судилося. «Наскрізне вогнепальне поранення грудної клітки…», – напишуть згодом. Під час виконання бойового завдання в Луганській області загинув житель Старокостянтинова тридцятитрирічний Олександр Яроцький.

Мабуть, таке визначення – віртуози – сміливо можна застосовувати, коли йдеться про операції особливої складності, до того ж, новітні. Вперше на Хмельниччині була проведена унікальна операція пластики стравоходу в трирічної дитини.

Часом почуєш про заробітні плати чиновників, що перевищують сто тисяч гривень на місяць, і вуха починають скручуватись в трубочку! То тут то там в засобах масової інформації з’являється інформація, що заробітні плати високопосадовців сягають і 300 тисяч гривень на місяць.

В обласному центрі  правоохоронці  нещодавно припинили діяльність одразу дванадцяти  підпільних гральних закладів.

Славутський лісгосп цієї осені почав вирощувати дугласію зелену, що походить з Північної Америки (США та Канада). Підприємство закупило 3,5 тисячі однорічних сіянців у Вигодському лісгоспі Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства, яке має досвід вирощування дугласії. Нещодавно в Славутському лісництві створено лісові культури з головною породою дугласією на площі два гектари. Садили за схемою: ряд дугласії, два ряди модрини європейської, яка допоможе кращому росту головної породи.


У листопаді делегація лісівників Хмельниччини, очолювана начальником обласного управління лісового та мисливського господарства П. С. Пешком, побувала на Канадській міжнародній виставці лісової та деревообробної промисловості, що проходила в Торонто і участь у якій взяли представники 25 країн світу. Понад 500 канадських і зарубіжних фірм представляли тут обладнання, технології й сировину для лісопереробної та деревообробної промисловості.

В обласній бібліотеці для юнацтва відбулася презентація роману Петра Воробея «Заграва», присвяченого 100-річчю проголошення Української Народної Республіки та 75-й річниці створення Української Повстанської Армії.
 Видання побачило світ у Чернівецькому видавництві «Букрек»: два перші томи у 2012-му, а третій — цього місяця.
Події художньо-документальної епопеї у трьох частинах охоплюють столітній період боротьби нашої, українців, за утвердження своєї державності на прикладі трьох поколінь родини волинян Орленків. Покоління — це 33 роки. Так, автор простежує становлення державницької самосвідомості, яка стає для героїв (їхніми прототипами стали і земляки Петра Воробея, і мільйони українських борців за волю) джерелом мужності, доблесті, патріотизму та непохитної віри у світлу долю  держави України.

Трапляються миті, коли гостро усвідомлюєш: істина не у пафосних патріотичних заявах, деклараціях чи нищівних статтях, а в звичайній щирості, доброті, справжній турботі про ближнього. Коли підставляєш плече і власними руками, своїми мозолями допомагаєш врятувати життя… Ця думка засіла в мені, коли поспілкувався з незвичайними людьми.

Десятий тур чемпіонату України з футзалу серед команд екстра-ліги знову приніс хмельницьким уболівальникам приємні емоції.

У чеському Пльзені на чемпіонаті світу з пауерліфтингу, що тривав з 13 по 19 листопада, українські спортсмени встановили кілька світових та європейських  рекордів.

Чоловіча і жіноча національні паралімпійські збірні  України з волейболу сидячи здобули «срібло» чемпіонату Європи з параволейболу, який приймало хорватське місто Пореч. Обидві команди у фінальних матчах поступились 0-3 збірним Росії.

У часи, коли були зруйновані господарства на селі, які забезпечували роботою чи не все населення, треба було шукати порятунок. Іти на ринок торгувати, братися за власну справу? — такі докучливо-болючі  питання постали і перед Ігорем Василевським, зоотехніком за освітою, який вже мав досвід роботи в сільському  господарстві.

Пам’ятаєте цей  вислів, котрим у дитинстві часто лякали одне одного? Щоправда, мова там йшла про гаманець, а не сумочку, і на кону, зрозуміло, було життя його власника чи власниці. Нині ж хочу провести сумну паралель між дорогущими сумочками всесвітньовідомих брендів, вартістю у десятки прожиткових мінімумів, що ними хизуються, депутатки Верховної Ради України, дружини депутатів, і чужими для них життями. Хай і зовсім юних, хай і напрочуд талановитих, хай і для когось найрідніших. Країна разючих контрастів. Напевно, одна така в світі цивілізованому. Країна, в якій глибочезна прірва відділяє простих смертних і сильних світу сього, які, власну державу і її народ обкрадаючи-дурячи, вже, так би мовити, з жиру бісяться.  

Нинішня осінь видалася дощовою. І зима не за горами. А там теж пильнуй, аби чоботи не промокали, бо погода взимку знаємо яка. Отож, важливо правильно доглядати за своїм взуттям, догоджати йому, аби довше служило. Тим більше сьогодні, коли ціна пари чобіт мало не космічною більшості з нас видається.
 Отже, як правильно і швидко висушити взуття, яке промокло наскрізь?

Прикро, але у Хмельницькій області одна з найнижчих середніх зарплат в Україні. У вересні вона становила 6094 гривні — за повідомленням Державної служби статистики України. Наша область за рівнем зарплати знаходиться на 22 місці у державі. На першому місці — місто Київ (розмір зарплати  — 11423 гривні). На другому — Донецька область — 8068 гривень. На третьому — Київщина —  7274 гривні.
Найнижча  середня зарплата в Україні у Чернівецькій області — 5731 гривня.

Спогади Людмили Михайлівни Пінчук, наче  кадри кінохроніки, – повоєнне дитинство, школа, улюблені вчителі, котрі були і залишилися взірцем на все життя.    А ще – очікування незвіданого, безперечно, щасливого майбутнього і вибір професії, в чому велика заслуга батьків (теж вчителів) і всіх людей, які зустрілися на життєвій дорозі.

Знакову подію приурочили до 100-річчя ІІІ Універсалу Української Центральної Ради, яким 7 листопада 1917 року в Києві проголошено: «Однині Україна стає Українською Народною Республікою».        

Минулої суботи в Національній академії Держприкордонслужби України імені Богдана Хмельницького був День відкритих дверей. Майбутнім абітурієнтам не лише розповіли про історію закладу, його специфіку, умови та вимоги до навчання, переваги професії, а й продемонстрували справжні будні прикордонників.

Якби існував окремий рейтинг, за яким визначалися б несподіванки, то минулого тижня в ньому безперечно перемогло б прийняття нардепами «Проекту виборчого кодексу України». Про те, що такий законопроект існує і вже давно лежить під парламентським сукном, мабуть, давно забули навіть його автори, а не те, що звичайні українці. І тут раптом після кількох років ігнорування з ініціативи спікера парламенту Андрія Парубія він не тільки побачив білий світ, але за нього в першому читанні проголосували 226 депутатів. Звичайно, можна вважати, що ця мінімальна кількість голосів не дає ніяких гарантій, що парламентарі спроможуться прийняти його так же оперативно і в другому читанні. Та факт залишається фактом – команда на початок підготовки до виборів за новим законом уже надійшла.

Минулого тижня мешканці Шепетівки двічі перекривали трасу Хмельницький—Рівне. Люди обурені зривом опалювального сезону і відсутністю у їхніх оселях тепла.

Стрімке утворення територіальних громад на Хмельниччині викликало не сподівані, але прогнозовані колізії. До прикладу, утворилася Старосинявська ОТГ, а що робити з районною радою? Куди встромити це п’яте, на нинішній децентралізаційний час, колесо владного воза? Може, нехай би й була ця райрада, засідала, балакала, але вона ж ще грошей хоче для свого існування. Бо доходів райбюджету, а це 34 тисячі гривень адміністративного збору та три тисячі оренди, аж ніяк не вистачає на утримання бюрократичного апарату. От і виникли зарплатні борги в такій, здавалося, несподіваній сфері — районна влада. Небагато-немало — майже 85 тисяч гривень станом на початок жовтня. Проблема погашення боргів на Старосинявщині — одне з питань порядку денного чергового спільного засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення та тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсії, стипендій та інших соціальних виплат.

Кашевські були дружною сім’єю — батьки та п’ятеро дітей. Похвалитися статками не могли, проте хліб на столі мали, вирощували городину й тримали корову та порося. Словом, потихеньку вели господарку.

В історичному романі-реквіємі, з уривком із якого знайомимо нині читачів, письменник Микола Мачківський звертається до далеких вже днів Другої світової, до гіркого буття дітей війни та трагедії спалених німцями сіл. Можна твердити, що цей твір великою мірою автобіографічний, адже Микола Антонович народився у січні 1942 року у селі Хоросток Славутського району, його батько був призваний на війну і згодом загинув у фашистському концтаборі. В основу роману-реквієму лягли невигадані факти і події, що відбувалися в ті часи в Україні та Угорщині.

Хмельницький міський голова Олександр Симчишин і другий секретар Політичного Відділу Посольства Японії в Україні Наофумі Ікеда відкрили в Хмельницькому алею японських вишень або, як у нас кажуть, сакур. Десять дерев висаджені біля входу в парк культури і відпочинку ім. Михайла Чекмана, ще дев’ять — на його території.

У дев’ятому турі чемпіонату України з футзалу серед команд екстра-ліги хмельницький «Сокіл»  порадував своїх уболівальників яскравою грою.

У селі Гвардійське Хмельницького району  у власному  будинку знайшли тіло п’ятдесятивосьмирічного чоловіка. Численні садна, забої, поламані ніс і грудна клітка свідчили, що піти з життя людині допомогли.

Скрін з відео допиту ФСБ Ігоря Дзюбака та Богдана Марцоня.

Вони прийшли до редакції нашої газети, бо вже не знали, куди йти. У руках – товстезна  тека звернень у всеможливі  структури, служби, до найвищих, кілька відписок від тих, а  в очах розпач, біль і  сум. А  в душах – почуття безвиході й зневіра. Мама й дядько вкраїнського прикордонника Ігоря Дзюбака, затриманого, чи правильніше —  викраденого —  разом з колегою Богданом Марцонем російською ФСБ, розповіли «Подільським вістям», про свої  важкі митарства.

Як повідомляють у головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, шостого листопада в гуртожитку Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу на третьому поверсі чотириповерхової будівлі спалахнув вогонь.

Коли першого космонавта Землі Юрія Гагаріна запитали, чи гадав він, що підкорятиме Всесвіт, — відповів: навіть на думку не спадало таке.
Утім, мало хто із знаменитостей, світил і видатних людей припускали, що заживуть такої слави, як приміром, керівник фермерського багатогалузевого господарства «Євроінвест», що у Міцівцях Дунаєвецького району В’ячеслав Боднар.

Доброго дня, редакціє! Ми з чоловіком маємо приємну новину, бо в нас народилася дитина. Але і я, і чоловік прописані в одному місті, а проживаємо і народжували в іншому. Чи можемо ми оформити допомогу тут, де народжували, щоб не їхати 600 кілометрів додому?
Ілона КОРШУН, м. Кам’янець-Подільський.

«Є боротьба за долю України. Все інше — то велике мискоборство», — мудро коментує Ліна Костенко реалії поточного моменту. Хіба не дивно, що й через 27 років після проголошення своєї незалежності ми, українці, досі відстоюємо право на свою землю, право чути, говорити, отримувати обслуговування та освітні послуги українською мовою?

У Кам’янці-Подільському  вперше  відбулися змагання з вертикального  забігу сходами на найвищу споруду міста – готельний комплекс «7 днів».

Після тривалої перерви фехтувальники розпочали новий цикл офіційних змагань з етапів Кубка світу. Українські чоловіки-шпажисти у швейцарському Берні зуміли завоювати три індивідуальні нагороди: Богдан Нікішин – срібну, Ігор Рейзлін та Володимир Станкевич — бронзові.

 Центральним матчем чергового туру чемпіонату України з футзалу в екстра-лізі був поєдинок у столиці між місцевою командою «ХІТ» та хмельницьким «Соколом».

Здавалося б, воно має так бути – закон життя не порушено. Та все ж коли Степан розповідав про свою бабусю Марію Коваленко, яка пішла у вічність, змахував непрохану сльозу.     Хоча він, як був малим, і гадки не мав, що  ріднішої людини для нього, аніж бабця, не буде у світі, бо доведеться йому зростати без тата й матері.

  Приємно, що у мера Хмельницького Олександра Симчишина слова не розходяться з ділом. Як повідомляє портал «Слово і діло», наш мер  посідає одну з лідируючих позицій в Україні щодо виконання своїх передвиборних обіцянок.
 На першому місці рейтингу — мер Запоріжжя. Щоправда, варто зауважити, що давав він лише одну обіцянку, яку й виконав. На другій сходинці — мер Миколаєва (уже колишній). На третьому — мер Тернополя, який виконав 10 з 25 обіцянок. І, нарешті, четверту позицію посідає Олександр Симчишин. За два роки роботи він втілив у життя 5 своїх обіцянок із 13.
 Ми раді за нашого мера. І робимо висновок, що найліпше давати чим поменше обіцянок. Тоді й виконувати їх буде легше і простіше.

Продовжуємо публікувати роз’яснення до пенсійної реформи. На запитання відповідає начальник головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області Ольга ЗАЯРНЮК.

Найактуальнішою темою останніх тижнів для Шепетівки стало питання опалювального  сезону, який з приходом холодів вчасно не настав. Тепло шепетівчани мали отримати ще 23 жовтня, коли було прийняте відповідне рішення міської ради. Міські чиновники звинуватили у зриві початку опалювального періоду компанію «Шепетівка Енергоінвест». Підприємство висунуло зустрічні звинувачення на адресу міськради. Поки влада міста й «Енергоінвест» з’ясовували стосунки, містяни продовжували мерзнути у своїх квартирах.

Осінь –  гаряча пора для українських прикордонників, адже саме у цей час активізуються контрабандисти. Вони поспішають виконати побільше чорної «роботи» до  першого снігу, аби легше  приховувати свої сліди. Саме з початком активної фази «контрабандистських жнив» курсанти  Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, під керівництвом ректора академії генерал-майора Олега Шинкарука, вирушили на практичне стажування, щоб  посилити охорону державного кордону.

У неділю, 29 жовтня, на Хмельниччині у семи територіальних громадах на 113 виборчих дільницях відбулися вибори. Красилівська міська, Городоцька міська, Антонінська селищна, Грицівська селищна, Солобковецька сільська, Слобідсько-Кульчієвецька сільська та Олешинська сільська ОТГ обирали голів та депутатів місцевих рад.

«Чим дорожче — тим якісніше» — відклалося у нашій свідомості з колишніх часів. Зате сьогодні це «залізне правило» дуже часто стає прикриттям шахрайських схем. У найсвіжішому «меню», наприклад,  — рюкзаки Авакова-молодшого. Наплічники з найдешевших китайських матеріалів, відповідно — дуже низької якості «впарили» Нацгвардії за 2900 кожен. Насправді ж ціна такого наплічника десь 500 гривень, стверджують експерти. Фігуранти справи – син міністра МВС Олександр Аваков, колишній заступник міністра МВС Сергій Чоботар, харків’янин Володимир Литвин, керівник фірми-постачальника і друг О. Авакова, нагріли державу на понад 14 мільйонів гривень. За висновками, частину рюкзаків взагалі шили ув’язнені, працю яких можна вважати копійчаною. І дарма, що на період, коли провертали «оборудку», Нацгвардія не потребувала наплічників, бо їх тоді у запасі  було дві тисячі штук, –  від такого «добра» не відмовилися.

У мене є пай, який я хочу здати в оренду нашому місцевому фермеру. Прошу детально роз’яснити, як мені поступати і що робити, щоб не стати жертвою обману чи, не приведи Господи, попастися на вудку рейдерів.
Сергій Гапчук. 

За висновками спеціалістів, несприятливе  екологічне середовище скорочує життя людини на п’ять років. Кожні дві години з цієї причини в Україні вмирає троє людей, стверджує ВООЗ. Чи є підстави для занепокоєння  у хмельничан?

Бідна країна — маленький бюджет. А його ж має вистачити на всіх. Передусім на тих, звісно, хто його розробляє та приймає, — Кабінет Міністрів і Верховну Раду: себе ж обділити — гріх. А ще й не забути в бюджетних рядках про «вище керівництво» — Президента та його адміністрацію. А ще й про своє «юридичне плече» варто подбати — суддівських і прокурорських. Усім же треба дати десятки, а комусь і сотні тисяч зарплатні. Не забуваймо про всілякі НАБУ та НБУ. Бачили з екранів телевізорів, які гроші там отримують? І навколодержавні структури, на кшталт «Нафтогазу», де теж керівники за місячну зарплатню можуть прикупити квартиру в «якомусь» Хмельницькому. Ніби ж і не держслужбовці, але ж держустанова, тому ці гроші все одно з нашої скарбниці на утримання столичних «своїх людей» ідуть. Які ж фінансові ресурси в країні залишаються для нас, сіромах провінційних? Дещиця. Й ту випрошувати треба.
Дивно в нас влаштована політико-фінансова вертикаль: левова частка коштів стікає до столиці, а потім Київ «з барського плеча» їх роздає. Наче свої, а не зароблені всім українським народом. І утворюється черга до роздавачів: дайте трішки грошенят. Якщо відверто, то це вкрай хибна система, коли гроші розподіляють не ті, хто їх заробляв, а «спеціально навчені люди». Добре, уточнимо, нами ж обрані депутати. Ви довіряєте нашій Верховній Раді? Бачили їхні статки в е-деклараціях? Вірите у справедливість розподілу?

Днями у Славуті відкрили меморіальну дошку на пошанування  пам’яті про  князя – Романа Даміана Сангушка,  з дня трагічної загибелі котрому виповниломя 100 років. Цей нащадок славетного роду, справжній господар і оборонець добробуту рідного краю загинув насильницькою смертю від рук по-більшовицьки налаштованих російських вояків.

У Кам’янці-Подільському завершили реконструкцію  частини будівлі позашкільного навчально-виховного об’єднання під спортзал для скелелазіння.

У Хмельницькому відбулися фінальні ігри чемпіонату області з футболу серед команд першої ліги.

У Сумах  відбувся чемпіонат України з легкоатлетичного кросу.

В Албанії  відбувся чемпіонат Європи з важкої атлетики серед молоді (до 23 років) та юніорів (до 20 років). Три посланці Хмельниччини серед інших представили Україну, яка здобула в двоборстві 13  медалей, а з урахуванням нагород в окремих вправах (ривок і поштовх) 41  медаль різного гатунку.

Вже майже рік у Хмельницькому на вулиці Зарічанській працює музей історії науки «Еврика». Фізичні та хімічні явища, різноманітні оптичні ілюзії чекають тут на відвідувачів. І підтвердження цьому — не лише яскраві враження дітей, а й здивовані дорослі.

У рамках фестивалю патріотичної пісні відбудеться благодійна акція зі збору коштів на лікування бійця 79-ої окремої десантно-штурмової бригади Олександра Осипова.

У Дмитріївську поминальну суботу на майдані Незалежності обласного центру молилися за героїв-земляків, котрі загинули у зоні бойових дій.